Kalender

Tango 254

    Fotograf: Angelina Devine, Pinkstudio

2018:

Januar

  • 13. Januar – Hanskov Danseorkester – Foreningen for Folkedansens Fremme julebal
  • 20. Januar – Hanskov Danseorkester – Nytårsbal
  • 24. Januar – Hanskov Danseorkester – Velkomst dans til udvekslingsstudenrede på CBS
  • 28. Januar – Børn Spiller Klassisk

Marts

  • 2. Marts – NUO symfoniorkester – koncert på Usserød skole
  • 3. Marts – NUO symfoniorkester – koncert på Nærum Gymnasium
  • 4. Marts – NUO symfoniorkester – koncert på orkester festivalen
  • 4. Marts – Kristines fantastiske basser – orkester festivalen
  • 9. Marts – Hanskov Danseorkester – Zahle Gymnasium gallafest
  • 10. Marts – Kat’n’Bass + DUO Hanskov – Privat Arrangement
  • 16. Marts – NUO symfoniorkester – koncert i Støberihallen Hillerød
  • 17. Marts – NUO symfoniorkester – koncert på Allerød Musikskole
  • 21. Marts – MusikAlliancen – skoleprojekt afslutning Tingbjerg
  • 23. Marts – Hanskov Danseorkester – Folkedanser legestue for Foreningen til Folkedansens Fremme

April

  • 7. April – lærerne fra Rudersdal Musikskole – “Rejsen ind i musikkens verden”
  • 11. April – Carl Nielsen Ungdomssymfoniorkester – Carl Nielsen Salen
  • 22. April – Tengo Tango

Maj – ? ORLOV

 

2017:

Januar

  • 21. januar – Nytårskoncert – Euphrosyne
  • 24. januar – The Hewood Danceband – Velkomst dans til udvekslingsstudenrede på CBS
  • 29. januar – Børn spiller klassisk

Februar

  • 8. februar – LMS turné med Figura – 3 koncerter på Holbæk Byskole
  • 9. februar – LMS turné med Figura – 2 koncerter på Kokkedal skole
  • 10. februar – LMS turné med Figura – 1 koncert på Mørdrupskolen, Espergærde
  • 24. februar – Foredrag “SIG JA” – konservatoriet i Odense

Marts

  • 8. marts – 1. klasse + karrusel koncert – Dronninggaard skole
  • 9. marts – karrusel koncert – Skovly skole
  • 10. marts – The Hewood Danceband – Folkedanser legestue for Foreningen til Folkedansens Fremme
  • 12. marts – Orkesterfestival i DR Byen
  • 15. marts – 19. marts – turné til Færøerne – 18/3 koncert med Færoya Symfoniorkester
  • 25. marts – The Hewood Danceband – Folkedanser aften

April

  • 1. april – Kat’n’Bass – Café Stadion
  • 7. april – Tykhuds trio – Trørødskolens fødselsdag
  • 28. april – Farvekoncert – Korsager og Husum skole projekt – afslutnings koncert
  • 28. april – DTU Gallafest

Maj

  • 4. maj – 5. maj – Salzburger Solisten – turné Rellingen
  • 6. maj – 3 koncerter i Brønshøj Vandtårn – MusikAlliancen
  • 10. maj – Musisk Marked – Kulturcenter Mariehøj
  • 11. maj – Tykhuds trioen – Holte Kirke
  • 18. maj – 3 koncerter i Strandmarks kirken, Hvidovre

Juni

  • 10. juni – The Hewood Danceband – landsstævne
  • 14. juni – SommerKoncert Nærum Gymnasium
  • 17. juni – Mariehøj dagen – 1. klasses koncert
  • 17. juni – MusikAlliancens Sommerkoncert – Korsager Skole
  • 19. juni – 20. juni – Figura Ensemble – turné Sønderborg

Juli

  • 12. juli – Soul Symphonics – Stærekassen

August

  • 27. august – Kat’n’Bass (band) – Kulturhavn Musik i Farver – kl. 13:00 Göteborg plads

September

  • 2. september – Kat’n’Bass trio – Mariefestival i Ansager – kl. 10:00 Maries telt
  • 2. september – Kat’n’Bass trio – Mariefestival i Ansager – kl. 15:00 Sognegården
  • 2. september – Kat’n’Bass trio – Mariefestival i Ansager – kl. 19:00 Optimisten
  • 21. september – Kat’n’Bass trio – Hjertescenen, Valby – kl. 20:00

Oktober

  • 7. oktober – The Hewood Danceband – Folkedanser legestue i Herlev Folkedanser Forening
  • 8. oktober – Tengo Tango – Måløv Musikforening

November

  • 2. november – Miniorkester på Spil Dansk Dagen – Mariehøj Kulturcenter
  • 3. november – The Hewood Danceband – Folkedanser legestue for Foreningen til Folkedansens fremme
  • 8. november – Hanskov/Andersen duet solist med orkestret Eufrosyne – Verdis have
  • 12. november – Hanskov/Andersen duet solist med orkestret Eufrosyne – Stefanskirken
  • 26. november – Hanskov/Andersen Trio – Venø Musikforening

December

  • 4. december – Miniorkester til Julekoncert – Holte kirke
  • 6. december – MusikAlliancen julekoncert
  • 7. december – Julekoncert Gadstrup Skole
  • 20. december – Jule-Bas-Koncert

Undervisning:

  • Kontrabaselever på Roskilde Musiske Skole
  • Korsager stryger-klub
  • 2. klasserne på Husum Skole – Musik projekter
  • Rudersdal Musikskole – kontrabaselever, klaverelever, 1 førsteklasses hold samt 4 karruselhold – onsdage, torsdage og fredage i sæsonen 2016-2017
  • Specielklassehold i musik på Dronninggårdskolen – fra uge 43 – uge 14 i sæsonen 2016-2017

 

Tidligere:

2016:

Januar

  • 9. januar – The Hewood Danceband – Julestue i Foreningen til Folkedansens Fremme
  • 20. januar – Nytårskoncert med Euphrosyne
  • 26. januar – The Hewood Danceband – introduktion til dansk folkedans for nye udvekslings studerende på CBS

Februar

  • 6. februar – Kat’n’Bass – akustisk aften i Musikforeningen RIOT på Lygten, Nørrebro
  • 13. februar – Kat’n’Bass – Indledende runde i den internationale musik konkurrence Emergenza på Rust, Nørrebro
  • 26. februar – The Hewood Danceband – Folkedanser legestue for Foreningen til Folkedansens Fremme
  • 27. februar – The Hewood Danceband – privat arrangement (fødselsdag) – Restaurant Bellahøj

Marts

  • 9. marts – To børnekoncerter i Hvidovre kirke – kontrabas og orgel
  • 9. marts – The Hewood Danceband – Onsdagscafé i Roskilde Folkedanserlaug Lirum Larum
  • 11. marts – The Hewood Danceband – Gallafest for Zahles Gymnasium på Charlottenlund Travbane
  • 19. marts – The Hewood Danceband – privat arrangement (bryllups reception) – Det Norske Hus
  • 28. marts – Operettekompagniet Polyhymnia “Den Skønne Helene” – Hofteatret – Generalprøve
  • 30. marts – Operettekompagniet Polyhymnia “Den Skønne Helene” – Hofteatret – Premiere – www.polyhymnia.dk

April

  • 1. april – Operettekompagniet Polyhymnia “Den Skønne Helene” – Hofteatret – Forestilling – www.polyhymnia.dk
  • 2. april – Kat’n’Bass – privat arrangement (fødselsdag)
  • 3. april – Operettekompagniet Polyhymnia “Den Skønne Helene” – Hofteatret – Forestilling – www.polyhymnia.dk
  • 5. april – Operettekompagniet Polyhymnia “Den Skønne Helene” – Hofteatret – Forestilling – www.polyhymnia.dk
  • 7. april – Operettekompagniet Polyhymnia “Den Skønne Helene” – Hofteatret – Forestilling – www.polyhymnia.dk
  • 8. april – Koncert – Euphrosyne møder børn der komponerer
  • 8. april – Kat’n’Bass – Semifinale i den internationale musikkonkurrence Emergenza – Pumpehuset – Billetter kan erhverves gennem Kristine Hanskov
  • 9. april – Koncert – Euphrosyne møder børn der komponerer
  • 9. april – Operettekompagniet Polyhymnia “Den Skønne Helene” – Hofteatret – Forestilling – www.polyhymnia.dk
  • 13. april – Musiskmarked på Trørødskole – inspirationsdag – Kom og hør og prøv de forskellige instrumenter
  • 16. april – The Hewood Danceband – Fødselsdags arrangement for Foreningen til Folkedansens Fremme
  • 29. april – Klassisk orkester samt Les Lanciers orkester – DTU Gallafest

Maj

  • 11. maj – Skolekoncert med kollegaer fra Rudersdal Musikskole
  • 18. maj – 2 × skolekoncert med kollegaer fra Rudersdal Musikskole
  • 28. maj – Kat’n’Bass m. band – Danmarks Finale i Emergenza – Pumpehuset kl. 21:00

Juni

  • 10. juni – Roskilde Musiske Dag – elev koncert
  • 11. juni – Kulturdag på Brønshøj Torv – koncert med stryger/trompet holdene samt orkesterklubben 13:45 & 15:35
  • 15. juni – Elevkoncert på Trørødskolen
  • 25. juni – Triple koncert – Trio Amicitia, Tengo Tango og Kat’n’Bass – Metronom Frederiksberg

August

  • 18. august – Kat’n’Bass + Mansfield – Drop Inn
  • 20. august – Kat’n’Bass – privat arrangement
  • 26. august – Kat’n’Bass – “Musik i Farver” Kulturhavn 2016 – Nordhavnen 14:00

September

  • 2. september – Kat’n’Bass på Mariefestivallen, Ansager – 21:00 Rottehullet
  • 3. september – Kat’n’Bass på Mariefestivallen, Ansager – 17:00 Rottehullet
  • 3. september – Kat’n’Bass på Mariefestivallen, Ansager – 20:00 Optimisten
  • 4. september – Kat’n’Bass på Mariefestivallen, Ansager – 12:00 Ansager Hotel
  • 24. september – Musikalliancen åbningskoncert

Oktober

  • 1. oktober – 3×sang/bas koncert på Lygten Station, København – Kat’n’Bass, ME AND MARIA og Aggerbæk/Bladbjerg
  • 8. oktober – The Hewood Danceband – Herlev Folkedanser Forening
  • 23. oktober – Haydn symfoni 85 og Mozart klaverkoncert nr. 17 – Bagsværd kirke
  • 27. oktober – Duo BraKo – indspille

November

  • 11. november – The Hewood Danceband – Folkedanser legestue for Foreningen til Folkedansens Fremme
  • 16. november – Ny Musik Festival i Rudersdal
  • 19. november – Ny Musik Festival i Rudersdal
  • 25. november – Tykhuds Trioen – Trørød skole
  • 30. november – Kat’n’Bass på Dexter, Odense

December

  • 8. december – julekoncert – Engholm kirke
  • 13. december – Musik Alliancen Julekoncert – Korsager Skoles Dramasal
  • 18. december – Jule-Bas-Koncert – Griegsalen Mariehøj centret gul indgang kl. 16:00
  • 22. december – Juleafslutning for Zahles Gymnasie Skole – Københavns Domkirke

Tidligere undervisning:

  • 3 første klasser i musik på Skovshoved Skole (barselsvikariat)  – mandage fra 11/4-20/6
  • 0. klasses rytmik hold på Skovshoved Skole (barselsvikariat) – mandage fra 11/4-25/4
  • 2. klasses hold sammen med deres musiklærer på Korsagerskolen – onsdage fra 9/3-20/4-2016
  • Orkesterklub – Korsagerskolen i Husum
  • SFO hold på Korsagerskolen 18/8 – 22/9 2016
  • 5. klasses elever komponerer musik til Vedbækfundene fra 28. August – 19. November 2016